Na co si dát pozor při výběru manikérky

07.10.2010 17:20

Péče o nehty je velmi delikátní. V mnohých ohledech má hodně společného s lékařstvím. Kvalitní modeláž nehtů je založena především na čistotě prostředí, nástrojů a na kvalitě materiálů. Ze svých zkušeností vím, že velké salóny fungující na systému běžícího pásu s tímto mají často problémy. I z tohoto důvodu jsem se rozhodla začít dělat svou vlastní modeláž, kde si dávám velmi záležet nejen na hygieně a na výběru kvalitních materiálů, ale i na osobním přístupu. Následující řádky Vás snad přesvědčí, že nedostatečná hygiena nemusí mít zrovna dvakrát příjemné následky.

Plíseň nehtů, jak se onychomykóze říká, napadá především nehty na nohou, ale i na rukou. Způsobují ji parazitické houby, plísně a kvasinky. Nejčastějším způsobem přenosu je kontakt s výtrusy hub na místech, která navštívil nakažený. Protože plísně mají rády vlhko a teplo, většinou jde o veřejné bazény, sprchy a sauny.

Infekce se do nehtu dostává nejčastěji jeho okrajem a postupně se šíří až k jeho kořeni. Plíseň nehet postupně deformuje a mění jeho barvu. Jakmile zasáhne nehtové lůžko, bývá léčba mnohem komplikovanější. Proto je nutné plíseň už v počátcích zastavit antomykotiky, které se užívají ve formě tablet. Účinné látky se vyplaví do krve a znemožní plísni další rozšiřování.

Používá se také lokální léčba, která spočívá v nanášení léčivé antimykotické masti na postižené místo. Tablety se obvykle užívají denně, mast se nanáší jednou týdně. V obou případech by neměla léčba trvat déle než tři nebo čtyři měsíce. Napadené části nehtu je třeba po odrůstání odstranit. Prevencí proti plísni je důkladné osušení nohy po každém mytí nebo koupání.

Samozřejmostí je také používání vlastního ručníku, ve veřejných bazénech a saunách se doporučují přezůvky (včetně pohybu v šatnách). Vyplatí se také pravidelně dezinfikovat obuv a používat bavlněné ponožky, které nezapaří nohu. Právě ve vlhku a teplu se totiž plísním mimořádně daří.